Atlzako udalbatzak Errepublika garaian (1931-1939)

Altzako udalbatza (1931)

KRONOLOGIA

1931

– 1931-04-12: Udal hauteskundeak

– 1931-04-14: Errepublika aldarrikatu zen

– 1931-04-17: Ez ohiko sesioa:

  • Kargua utzi: Alkate, Juan Bautista Tejada; zinegotziak: Santiago Elizalde, Dionisio Elizalde, Manuel Galardi, José Luis Galardi, Agustín Garmendia, José Matxain, José Manuel Escudero, Pablo Elizalde.
  • Kargua hartu: Alkate: José Juanes Echeveste (abertzalea); Alkateordeak: Celestino Atorrasagasti Casares (abertzalea), Pedro Ayesta Cendoya (independente), Sindiko: José Casares Larrarte (independentea), Sindiko: Pablo Landa Iribar (abertzalea), Ricardo Tejada Duque de Estrada (independentea), Felipe Zurutuza Urbistondo (independentea), José Iruretagoyena Querejeta (independentea), José Manuel Beretarbide Aristizabal (abertzalea), José Manuel Sasiain Astiasuainzarra (independentea), Juan Iriarte Aguirre (errepublikanoa), Gaspar Cardona Guarinos (errepublikanoa).

– 1931-12-19: José Juanes alkatearen dimisioa, osasun arrazoiak argudiatuz. 1935ko otsailaren 16an onartua.  Behin-behineko alkatea: Celestino Atorrasagasti Casares.

1932

– 1932-02-16: Pedro Ayesta Cendoya alkate. Udalbatzaren antolaketa berria:

  • Alkate: Pedro Ayesta Cendoya; 1. Alkateorde: Celestino Atorrasagasti Casares; 2. Alkateorde: Pablo Landa Iribar; Sindiko: José Casares Larrarte; Zinegotziak: Ricardo Tejada Duque de Estrada, Felipe Zurutuza Urbistondo, José Iruretagoyena Querejeta, José Manuel Beretarbide Aristizabal, José Manuel Sasiain Astiasuainzarra, Juan Iriarte Aguirre, Gaspar Cardona Guarinos.

– 1932-09-27: Pedro del Pozo gobernadore zibilak udalbatza kendu eta gestora bat izendatzen du:

  • Alkate: Juan Iriarte Aguirre; 1. Alkateorde: Gaspar Cardona Guarinos; 2. Alkateorde: Ángel Guillén; 1. Sindiko: Abelardo Velasco; Zinegotziak: José Salvador Quevedo, José Hernández García, Victoriano Moranchel Narvarte (azken bi zinegotzi hauek urriaren 9an izendatuak).

– 1932-10-09: Gobernadore zibilak bi zinegotzi gehiago izendatzen ditu: Victoriano Moranchel Narvarte 1936-02-22an hil zen).

1933

– 1933-11-19: Hauteskunde orokorrak Espainian. Zentro-eskuinak irabazle.

1934

– 1934-01-11: Gobernadore zibilak 1931 urteko Udalbatza berrezartzen du:

  • Alkate: Pedro Ayesta Cendoya; Zinegotziak: Pablo Landa, José Casares, José Juanes, Ricardo Tejada, Felipe Zurutuza, José Iruretagoyena, José Manuel Beretarbide, José Manuel Sasiain, Juan Iriarte, Gaspar Cardona.

– 1934-09-07: Gobernadore zibilak udalbatza kentzen du. Behin-behineko alkate: Gaspar Cardona Guarinos.

– 1934-09-17: Gobernadore zibilak gestora berria izendatzen du:

  • Alkate: Luis Rubio Constans; Alkateordeak: Ramón Aulestiarte Ugarte (uko egiten dio), Andrés Loinaz Arrastua; Sindiko: Valentín Quintanilla Martínez; Zinegotziak: Gaspar Cardona Guarinos Julián Felones Pérez, Juan Sans Montseny, Juan José Echeverría Arizmendi, Fernando Galardi Arcelus, Vicente Elizalde Arandia, Francisco Eizaguirre (uko egiten dio), Antonio Porras eta José Antonio Galardi, azken bi horiek Aulestiarte eta Eizaguirre ordezkatzen dituzte.

1935

– 1935-04: 1931. urtean hautatutako zinegotziak prozesatuak eta gaitasungabetuak izan ziren. Aurrerago amnistiatuak.

1936

– 1936-02-16: Hauteskunde orokorrak. Fronte Popularrak irabazle

– 1936-02-22: Gobernadore zibilak 1931 urteko Udalbatza berrezartzen du.

– 1936-02-23: Gestorak karguak utzi eta 1931 Udalbatzaren hautetsi hauek kargua hartu zuten, Errepublikako azken Udalbatza osatuz:

  • Alkate: Pedro Ayesta Cendoya; Zinegotziak: Pablo Landa Iribar, Felipe Zurutuza Urbistondo, José Iruretagoyena Querejeta, José Casares Larrarte, José Manuel Beretarbide Aristizabal, José Manuel Sasiain Astiasuainzarra, Juan Iriarte Aguirre.

– 1936-07-18: Gerra Zibila

– 1936-09-13: Frankistak Altzan nagusi

– 1936-09-17: Udalbatza frankista:

  • Alkate: Victoriano Roteta Arzac; Zinegotziak: Gregorio Arrate Urcelay, Anselmo Zugasti Arocena, Juan Irastorza Aramburu, José Múgica, Ceferino Lopetegui

– 1936-10-12: Altzako Udala Bilbon. Behin-behineko alkate: Pablo Landa Iribar.

– 1937-06-13: Frankistak Bilbon nagusi.

sortze data: 2020-05-30 / eguneratze data: 2020-05-30